whatsapp
[email protected] 0850 308 02 32 / 0537 266 45 03

Oxford Üniversitesi, geleceğin mesleklerini araştırdığında teknoloji ve matematiğin öne çıktığı bu dünyada yeni çalışanların yapay zekâlar olacağını söyledi. Yeni dünyada yazılımcılık, veri analistliği, mühendislik, finans ve ekonomi tabanlı meslekler popüler olurken, bunların hepsinin ortak özelliği matematik dilinde olmasıdır.

Bu veriler kapsamında değerlendirme yapan A.B.D. Eğitim Bakanlığı, Silikon Vadisinin önemli kuruluşları Apple, Microsoft, Dell Computer, Cisco System ile ortaklık içerisinde P21 adı verilen 21.yüzyıl becerilerini açıkladığında ‘Matematik Okuryazarlığı’ en çok vurgulanan konulardan biri olmuştur. Avrupa Birliği Çerçeve Metninde Hayat Boyu Öğrenme için Temel Yeterlilik açıklamasında ‘Matematiksel Yeterlilik’ konusu en çok üzerinde durulan konulardan biri olmuştur. İster İnsanlık 2.0, ister Yaşam 0.0, ister Endüstri 4.0,ister Toplum 5.0 diyelim geleceğimizin olmazsa olmaz becerisi ve yeterliliği nefes gibi su gibi matematik olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığımızda bu çerçevede ‘öğrencilere matematiği sevdirecek günlük hayatlarında onlara yardımcı olacak analitik düşünmeye sevk edebileceği verileri okumada projeksiyon yapabilmede ellerinde en önemli enstrüman haline getirmek’ amacıyla Matematik Seferberliği projesini başlatmıştır.

Bizler de Projeadası Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd.Şti. olarak ülkemizin bu konuda ki seferberliğini desteklemek amacıyla kurulmuş bir kurum olarak Ulusal Matematik Şampiyonası düzenlemekteyiz. Ulusal Matematik Şampiyonasının Tertip Komisyonu Başkanlığını, Türkiye’de Matematik Müzelerinin fikir babalığını yapmış, Türkiye’nin ilk Matematik Müzesinin yaratıcısı, Türkiye’nin ilk Matematik Parkı’nın Proje Danışmanı, Türkiye’nin ilk Açık Hava Bilim Parkı’nın proje mimarı, Da Vinci Müzesinin fikir babası, Çocuk Üniversitesi konusunda Türkiye’de ilk kez birçok öncü ve örnek proje ortaya koymuş, TIMSS ve PISA sınavları konusunda sayısız seminer vererek Türkiye eğitimine bu konuda katkıda sağlamışdır. Singapur Matematik Modelinin MEB Müfredatına uygun olarak hazırlanmış İlkokul 1,2,3 ve 4.sınıf kitaplarının editörlüğünü yapmış, Mathplay çalışmasıyla okul öncesinden 1,2,3 ve 4.sınıfa kadar Matematik Öğretim Programıyla birebir uyumlu 374 materyalle oyunlaştırmış, kurduğu Pisagor Matematik Kütüphanesiyle LGS’ de 2018 yılından bu yana çıkmış tüm soruları dokunur hale kılmış, İzmir, Aydın ve Rize'de Avrupa’nın istasyon bakımından en büyük matematik müzelerini kurmuş Metin AKYOL yapmaktadır.

Ulusal Matematik Şampiyonası bir markasıdır.